Cam şişelerin sınıflandırılması

- Apr 27, 2018-

1. Küçük şişe. Alkolsüz içecekler, bira vb. Sıvı malzemelerin ambalajlanması için kullanılan, 20 mm'den daha küçük bir iç çapa sahip bir cam şişedir.


2. Büyük ağızlı şişe. 20-30 mm arasında bir iç çapa sahip olan şişeler, bir süt şişesi gibi daha kısa, daha kısa bir gövdeye sahiptir.


3. Geniş ağızlı şişe. Konserve şişeler olarak da bilinen, 30 mm'den daha büyük bir iç çapı olan şişenin boyun ve omuzları daha kısadır, şişe omuzları düzdür ve çoğu kutu veya bardaktır. Büyük şişe açıklığından dolayı, yükleme ve boşaltma daha kolaydır ve çoğunlukla konserve gıdalar ve viskoz malzemeler için kullanılır.

4. Yuvarlak şişe. Şişenin yuvarlak gövdesi en yaygın kullanılan şişe tipidir ve yüksek mukavemete sahiptir.


5. Kare şişe. Şişenin kesiti kare. Bu şişenin yuvarlak bir şişeden daha düşük bir mukavemeti vardır ve üretilmesi zordur, bu yüzden daha az kullanılır.


6. Eğri şeklindeki şişe. Kesit yuvarlak olmakla birlikte, yükseklik yönünde bir eğri olmasına rağmen, iki çeşit içbükey ve dışbükey, vazo tarzı, kabak tarzı, vb. Gibi, kullanıcılarla çok popüler olan yeni bir form vardır.


7. Oval şişe. Kesit kapasitesi küçük olmasına rağmen, kesit eliptiktir, ancak şekil benzersizdir ve kullanıcı da bunu sever.